753

ПОДАЧА УТОЧНЮЮЧИХ РОЗРАХУНКІВ ПІСЛЯ ОТРИМАННЯ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ПРОВЕДЕННЯ ПЛАНОВОЇ ПЕРЕВІРКИ ДОЗВОЛЕНО ЧИ ЗАБОРОНЕНО?

Сільгосппідприємство отримало повідомлення про проведення органом ДПС з 20.09.2021 р. планової документальної перевірки. Чи може сільгосппідприємство подати уточнюючі розрахунки до початку здійснення податкової перевірки, але після отримання повідомлення?

Питання порядку взаємовідносин платника податків і податкових органів – завжди дискусійне. Часто платник податків та орган ДПС по-різному розуміють норми Податкового Кодексу України (далі – ПКУ). Як наслідок, конфлікт між бізнесом і державою вирішують суди. Дивно, що навіть давно врегульовані та відпрацьовані положення починають трактуватися податківцями по-новому. З деяких пір однією з таких ситуацій є правомірність/неправомірність подання платником податків уточнюючої звітності після отримання повідомлення про проведення планової документальної перевірки. Відповідно до п. 50.1 ПКУ платник податків з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 цього Кодексу, зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до податкової декларації, у якій самостійно виявить помилки. Виняток встановлено для поданих раніше податкових декларацій з відповідного податку і збору за звітний (податковий) період, який перевіряється органом ДПС (п. 50.2 ст. 50 ПКУ). Тобто право платника обмежується виключно у процесі (під час) проведення перевірки. Таким чином, нормами ПКУ не забороняється подання уточнюючого розрахунку до перевірки. І ось тут виникає питання: а з якого моменту починається податкова перевірка?

Останнім часом деякі органи ДПС чомусь вважають, що податкова перевірка розпочинається з моменту повідомлення платника податків про її проведення. Відповідно, після цієї дати (на думку ДПС) платник податків не може подавати уточнюючі розрахунки. Натомість платники податків вважають, що вручення копії наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки є процесуальною вимогою ПКУ і не свідчить про початок податкової перевірки. Податкова перевірка починається з дати, зазначеної у наказі про проведення документальної планової перевірки та письмовому повідомленні про проведення перевірки, за умови допуску працівників ДПС до перевірки.

Отже, отримавши повідомлення про проведення перевірки, платник податків може подати уточнюючий розрахунок до того моменту, поки представниками ДПС, починаючи з дати, зазначеної в наказі, не буде надано направлення на проведення перевірки, а платником податків не буде прийнято рішення про допуск до перевірки. Цей висновок підтверджується постановами Верховного Суду від 24.02.2021 р. у справі № 804/54/ 17, від 21.01.2021 р. у справі № 803/1166/17, від 30.09.2020 р. № 826/8894/18.

Дмитро Кулик, адвокат, керівник практики податків та спорів Legal House

Василина Красько, молодша юристка Legal House

Введіть еmail і ми надсилатимемо Вам ексклюзив від «АгроPRO»

Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер: