22

НЮАНСИ СУБОРЕНДИ ДЛЯ «ЄДИННИКІВ»

Сільгосппідприємство передає в суборенду земельну ділянку іншому сільгосппідприємству. Яке з сільгосппідприємств має включати таку ділянку до Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи? Чи обмежується розмір плати за суборенду, зокрема, по земельних ділянках державної або комунальної власності?

Перш за все, слід зазначити, що згідно зі ст. 8 Закону України від 06.10.1998 р. № 161-XIV «Про

оренду землі» орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Крім того, право суборенди землі має бути зареєстроване так само як і право оренди (ст. 4 Закону України від 01.07.2004 р. № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Об’єктом оподаткування для платників єдиного податку 4 групи (далі – ЕП) є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду, що перебувають у власності сільгосппідприємства або надані йому в користування, у тому числі на умовах оренди (п. 2921.1 Податкового кодексу, далі – ПКУ).

При цьому відповідно до пп. 295.9.6 ПКУ платники ЄП 4 групи у разі надання таких земель в оренду іншому платникові податку враховують орендовану площу земельних ділянок у своїй Податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи (далі – Декларація). До Декларації орендаря така земельна ділянка не включається. Якщо ж «єдинник» 4 групи орендує сільгоспугіддя та/або землі водного фонду в особи, яка не є платником ЄП групи, то такі площі враховуються у його Декларації (пп. 295.9.7 ПКУ).

Слід звернути увагу, що при переданні в суборенду земель державної або комунальної власності саме орендар (а не суборендар) таких земель повинен подавати звітність з плати за землю та здійснювати розрахунки з бюджетом. Суборендар в свою чергу сплачує орендну плату орендареві відповідно до положень укладеного між ними договору суборенди. До речі, плата за суборенду буде для її отримувача – платника ПДВ об’єктом оподаткування цим податком (п. 185.1 ПКУ).

Стосовно розміру плати за суборенду слід звернути увагу на норму п. 288.6 ПКУ, згідно з якою така плата не може перевищувати розмір орендної плати. Але відразу зазначимо, що ця норма розміщена в розділі ПКУ, яким регулюється орендна плата за землі державної та комунальної власності.

На землі приватної власності вона не поширюється.

Зауважимо, що ПКУ не передбачено жодних штрафних санкцій до орендаря земельної ділянки, який передав її в суборенду і визначив плату, вищу за орендну. Однак у разі, якщо договір оренди (суборенди) міститиме положення, що суперечать діючому законодавству (п. 288.6 ПКУ), то такий договір може бути визнаний нікчемним (зокрема, по ініціативі прокуратури).

Таким чином, якщо сільгосппідприємство – платник ЄП 4 групи передає земельні ділянки (у тому числі державної та комунальної власності) в суборенду іншому сільгосппідприємству (незалежно від того, являється воно платником ЄП 4 групи чи ні), то таке підприємство :

– враховує площу зазначених земельних ділянок у своїй Декларації, сплачує за неї ЄП;

– нараховує податкові зобов’язання з ПДВ за ставкою 20% (при цьому податкового кредиту не має);

– недотримання норм законодавства при встановленні плати за суборенду може стати підставою для розірвання договору оренди.

Для фізичних осіб – орендодавців земельних ділянок передача їх землі в суборенду сільгосппідприємством – платником ЄП 4 групи неплатнику ЄП не має наслідків. За ними зберігається право на пільгу із земельного податку, яка передбачена п. 281.3 ПКУ.

Олена Жураківська,
редактор

Надруковано у журналі «АгроPRO» 2017, № 3

 

Введіть еmail і ми надсилатимемо Вам ексклюзив від «АгроPRO»

Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер: